Wydział Informatyki i Zarządzania
Kierownik Studiów Doktoranckich
Prof. dr hab. inż. Adam GRZECH
adam.grzech@pwr.wroc.pl
tel. 320-35-89, bud. C-3, pok.116
Asystentka
Wiesława DARSKA
wieslawa.darska@pwr.wroc.pl
tel. 320-42-42, bud. B-4, pok. 1a14
Studia doktoranckie na Wydziale Informatyki i Zarządzania odbywają się w ramach dyscyplin naukowych: informatyka i nauki o zarządzaniu
Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie informatyka oraz w dziedzinie nauk ekonomicznych, w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.
W roku akademickim 2010/2011 kandydaci na studia doktoranckie rekrutowani są nastepujące kiierunki i specjalności: informatyka (nauki techniczne) i zarządzanie (nauki ekonomiczne).
Na Wydziale, w skład którego wchodzą Instytut Informatyki oraz Instytut Organizacji i Zarządzania, pracuje blisko 30 profesorów i doktorów habilitowanych, którzy mogą pełnić rolę opiekunów naukowych i promotorów rozpraw doktorskich.
Tematyka badań naukowych prowadzonych na Wydziale w dyscyplinie informatyka dotyczy m.in. następujących zagadnień: złożone problemy identyfikacji i rozpoznawania; sterowanie kompleksami operacji; podstaw systemów ekspertowych z reprezentacją wiedzy i algorytmami sztucznej inteligencji; podstaw projektowania systemów teleinformatycznych oraz lokalnych i rozległych sieci komputerowych; analizy i projektowania rozproszonych i webowych systemów komputerowych; inżynierii wiedzy i systemów wieloagentowych; bezpieczeństwa systemów informatycznych; inżynierii oprogramowania; systemów baz danych; systemów informacyjnych oraz sztucznej inteligencji.
Prace badawcze w dyscyplinie nauki o zarządzaniu obejmują m.in. następującą problematykę: ocena i doskonalenie organizacji gospodarczych w zakresie ich celów, funkcji, procesów i zakresu działalności; badań i modelowania procesów oraz zjawisk gospodarczo-społecznych; zastosowań informatyki w zarządzaniu, wpływu rozwoju technologii i aplikacji informacyjnych na sprawność zarządzania organizacją; psychologicznych i socjologicznych uwarunkowań zachowań organizacyjnych i rynkowych; logistyki oraz ergonomii.
Z podaną wyżej tematyką mogą być związane badania doktoranta, które stanowić będą podstawę jego rozprawy doktorskiej. Dla realizacji badań z tego zakresu Wydział dysponuje odpowiednim zapleczem badawczym. Prowadzi również współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, w których badania te mogą być uzupełniane i rozszerzane.
W roku akademickim 2011/2012 kandydaci na studia doktoranckie rekrutowani są na następujące kierunki i specjalności: informatyka (informatyka techniczna i informatyka stosowana) oraz nauki o zarządzaniu.
Kryteria oceny kandydatów na studia doktoranckie:
- rozmowa kwalifikacyjna
- znajomość języka obcego potwierdzona:
oryginałem posiadanych certyfikatów zaświadczających znajomość języka obcego, wskazanych w ogólnych zasadach przyjęć na studia doktoranckie w Politechnice Wrocławskiej (język angielski FCE, TOEFL, język francuski - DELF, DL, język hiszpański DELE, język niemiecki ZD, język rosyjski PURJ, język włoski CILS, CELI) uprawniające do zwolnienia z egzaminu językowego w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia doktoranckie, lub pozytywną oceną uzyskaną na ogólnouczelnianym egzaminie przeprowadzanym w terminie wskazanym w Harmonogramie czynności rekrutacyjnych na studia doktoranckie w roku akademickim 2010/2011. Brak oryginału certyfikatu lub zaświadczenia o uzyskaniu pozytywnej oceny na egzaminie ogólnouczelnianym (12.06.2010 r.) wyklucza kandydata na studia doktoranckie z postępowania kwalifikacyjnego.
Na ocenę kandydata, przygotowaną przez Komisję Oceniającą na posiedzeniu której uczestniczy proponowany przez kandydata opiekun naukowy, składają się punkty przyznane za:
- autoprezentację kandydata na studia doktoranckie c1 (0 ? c1? 1),
- dorobek naukowy kandydata na studia doktoranckie c2 (0 ? c2? 2),
- zgodność kompetencji i zainteresowań kandydata na studia
doktoranckie z preferencjami naukowymi Wydziału w zakresie
poszczególnych specjalności c3 (0 ? c3? 7),
Ocena kandydata jest wyrażona liczbą punktów k - zawartych pomiędzy
liczbami 0 i 10 - przyznanych przez Komisję Oceniającą, gdzie: k = c1+ c2+ c3 (0 ? k ? 10).
Wynikiem pracy Komisji Oceniającej jest łączna suma punktów, uzyskanych przez kandydata na studia doktoranckie, obliczona według wzoru: K = k + d, gdzie d jest oceną ze studiów.
Limit przyjęć na studia doktoranckie w roku akadem. 2011/2012: 50 osób
